UIF Silikon Vadisi Buluşması 2022

Stanford Üniversitesi d.school’un düzenlediği University Innovation Fellow programının pandemi sonrasındaki ilk yüz yüze buluşması olan Silikon Vadisi Buluşması Mart 2022’de Stanford Üniversitesi kampüsünde düzenlendi. Boğaziçi Üniversitesi’nin fellowlarından Haluk Ziya Tercan, Zişan Özdemir ve Arda Ulutürk’ün katılımının yanında Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan Aygören ve Doç. Dr. Öğr. Üyesi Burcu Rodopman da buluşmaya fiziksel olarak katılım gösterdi.

Buluşmada ondan fazla ülkeden, farklı üniversitelerden fellow öğrenciler ve öğretim üyeleri üç gün
süren eğitimlere, panellere ve deneyim alanlarına katıldılar. Temel amacın “değişime liderlik etme” öğretisi olduğu buluşmada farklı sektörlerdeki teknoljileri tanıma, Stanford Üniversites kampüsünü inceleme, liderlik becerilerini geliştirme, empati yapma ve birlikte çalışma fırsatları oluşturuldu. Öğrencilerimiz Stanford Üniversitesi ekosisteminden ilham almanın yanıdan Silikon Vadisi ortamını gezme fırsatı buldu ve şirket ziyaretleri gerçekleştirdi.

Yıllardır Bright ile birlikte çalışarak Bright felsefesinin önemli örneklerinden olan öğrencilerimiz Haluk Ziya Tercan, Zişan Özdemir ve Arda Ulutürk karşılaştıkları sorunları çözülemez olarak görmeyip kitlesel fonlama, bölgede yaşayan bireylere doğrudan ulaşma gibi yöntemlerle Silikon Vadisi buluşmasını finanse etmeyi başardılar.

Öğrencilerimizin gözünden:

“Silikon Vadisi buluşması benim için dönüm noktalarından biri oldu. Aldığımız eğitimler neticesinde değişime öncülük edebilecek olmanın heyecanını tekrar yaşadım. Bunun yanında Silikon Vadisi’ni, San Francisco’yu ve en önemlisi olan Stanford Üniversitesi’ni görebilmenin verdiği ilham ile özgüven kazandım. Çok fazla çıkarım yapmış olsam da en önemlisi, Türkiye’de iyi işler yaptığımızı ve kimseden geride olmadığımızı fark etmem oldu. İmkanlarımız diğer ülkelerden
daha az olsa da motivasyonumuz yüksek ve iyi çalışıyoruz. Kendimize güvenmememiz için hiçbir
sebep bulunmuyor. Bir girişimci gibi elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanabilmek için daha
çok çabalayacağız ve biz de ilham vereceğiz.”

- Haluk Ziya Tercan

Ayrıca Merkez Müdürümüz Dr. Oğuzhan Aygören’in 2022 UIF programında yaptığı sunuma
aşağıdaki karekod aracılığı ile erişebilirsiniz:

UIF Silikon Vadisi Buluşması haber linki:

Turkish